20. lipnja 1971. godine u dvorištu Vatrogasnog doma u Nedelišću održana je prva smotra Međimurske popevke pod nazivom Prvi glas međimurske narodne pjesme. Nit vodilja Slogaša iz Nedelišća koja je pokrenula ovu danas reprezentativnu smotru bila je zaštita izvorne međimurske popijevke.
Od 1971. godine do danas za smotru je prijavljeno više od 2 200 napjeva i izvedeno ih je više od 900, a izvelo ih je više od 20 000 solistica, solista, dueta, pjevačkih i vokalnih skupina te glazbenih pratnji među kojima i danas niz profesionalnih pjevačica i pjevača.
KUU Seljačka sloga Nedelišće nije samo odličan organizator i domaćin smotre prepoznate diljem Međimurja i Lijepe naše. Godinama postojanja Slogaši su i aktivni sudionici smotre kao solistice i solisti ili pak kao pjevačka skupina, ženska, muška, mješovita, dječja.
Kroz desetljeća zanimanje za smotru Međimurske popevke raste, a da bi međimurska popijevka bila protkana kroz cjeloživotno stvaranje uz Predsmotre osnovana je Dječja smotra Međimurske popevke za one najmlađe te Pjesmarica naših mamica za one najiskusnije.
Na poticaj KUU Seljačke sloge iz Nedelišća, Zajednice HKUU MŽ i udruge Matapur 2013. godine međimurska izvorna popijevke uvrštena je na Listu nematerijalnog kulturnog dobra Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, a smotra Međimurske popevke navodi se kao najveći promotor iste. Međimurska izvorna popijevka 2018. godine uvrštena na UNESCO-v popis nematerijalne baštine čovječanstva, dok KUU Seljačka sloga Nedelišće dobiva posebno priznanje za promociju i očuvanje.
Kako bi očuvali izvedene popijevke i za buduće naraštaje osim kazeta, CD-a, DVD – a. Male pjesmarice smotru prate i tiskana izdanja; Međimurske popevke 1971. - 2001.; Franjo Preložnjak, Pušlek Međimurskih popijevki; Stjepan Hranjec, Cvetnjak Međimorskih popevki; Stjepan Hranjec, dokumentarni film 50 godina Međimurske popevke; Danijel Janković, promo film Muzeja Međimurja; Danijel Janković.